uzumun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YAZ MEYVESİ, SAĞLIK DEPOSU ÜZÜMÜN FAYDALARI

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan üzümde C, E, K ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve sodyum gibi sağlığımız için gerekli birçok mineral bulunur. Ülkemizde üretimi yapılan üzümün birçok türü vardır, bu türler kabaca şaraplık, sofralık ve kurutulmuş üzüm olarak üçe ayrılabilir.

Üzümün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

En çok İtalya’ da üretilen üzümün faydaları arasında en önemlisi kansızlığa yani Anemi hastalığına karşı etkili olmasıdır. Taze, kuru üzüm ve üzüm pekmezi kan yapıcı özelliklerinden dolayı tercih edilmelidir, ayrıca bunların iştah açıcı etkisi de vardır. İçerdiği E vitamini sayesinde yaşlanmanın belirtileri olan cilt kırışıklıklarının oluşmasını geciktirir ve cildi canlandırır. Kanın temizlenmesine yardımcı olan üzüm, kalp, damar ve akciğer hastalıklarına karşı etkilidir. Karaciğerin çalışmasına ve temizlenmesine katkı sağlar. Kötü kolesterolü düşürmesi de üzümün faydaları arasında bulunur. Yemeklerden sonra yendiği zaman sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Birçok meyve ve sebze gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Hamileler ve gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gereken bir meyvedir. Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gerekli vitamin ve mineral ihtiyacının bir kısmını karşılar. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Üzümün faydaları arasında yorgunluğu gidermesi ve vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermesi de bulunur. Az kalorili bir meyve olan üzüm, çekirdeği ile beraber tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucu üzümün kansere karşı etkili olduğu söylenmektedir. Böbreklerin çalışmasına yardımcı olması ve vücudun temizlenmesini sağlaması da üzümün faydaları arasında bulunur. Birçok faydası bulunan üzüm, Alzheimer hastalığına karşı da direnci artırır. Üzümün bir diğer etkisi de yüksek tansiyonu düşürmesidir. Birçok meyve gibi cilt üzerinde olumlu etkileri vardır, cildin canlanmasını sağlar. Son olarak grip ve soğuk algınlığı döneminde tüketildiği zaman iyileşme sürecini hızlandırmasını da üzümün faydaları arasında sayabiliriz.

Üzümü Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız için mevsiminde yememiz gereken meyveler arasında olan üzüm çeşitli şekillerde kullanılabilir. Genellikle taze ya da kurutulmuş olarak tüketilen üzümün tazeyken suyu da sıkılabilir. Üzüm suyunu sindirim problemleri olanlar tercih edebilirler. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için gerekli olan pekmezin yapımında da kullanılır. Pekmez katı veya sıvı olarak tüketilebilir; tahinle karıştırılarak da yenebilir. Ayrıca yıllardır şarap yapımında da kullanılan üzümün sirkesi de yapılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın