uzun ve sağlıklı yaşam
Blog, Çiftlik Günlüğü

Uzun ve sağlıklı yaşam için bahçecilik

Uzun ve sağlıklı yaşam deyince aklınıza ilk gelen imge ne? Benim hayalimde canlanan şu: Teknolojiden, hava kirliliğinden, trafikten ve kalabalıktan uzak tepelerin arasına bir çanak misali oturtulmuş bir köy. Evler birbirine benziyor çünkü hepsi doğal malzemelerden yapılmış. Ahşap evler, çatılar yosunla bitkilerle bezenmiş. Her evin kendine ait bostanı var, her yer yemyeşil. Fabrikasyon hiçbir şey yok. İnsanlara gelirsek hepsi çalışıyor, toprakla ilgileniyor ve sosyalleşiyorlar, mutlular, sağlıklılar. Ve yaşlılar. Hiçbiri hareket kabiliyetini yitirmemiş, yaşadıkları için mutlulara, şükran dolular.

Kulağa çok ütopik gibi gelse de aslında insan vücudunun, zihninin aradığı şey bu olmadı mı? Uzun ve sağlıklı yaşam… Bunun tam tersini anlatsam sağlıklı bir birey aklınıza gelir miydi? Stres içinde bir “cubicle”ın içinde, güneş ışığından ve doğal havalandırmadan yoksun, minimum sekiz saat çalışan bir kişi size neyi çağrıştırır? Kendinizi mi? Peki ya sizde toprakta mutlu ve sağlıklı bir yaşam geçirmek ister miydiniz? Çünkü yapılan araştırmalar bahçecilikle uğraşanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdüğünü göstermekte. Neden mi?

1. Biyolojik Saatimiz Normale Dönüyor

Bahçeyle uğraşırken doğanın saatlerine uyum sağlıyoruz. Güneşle beraber hareket etmeyi öğrenirken bitkilerin de güneşle olan ilişkisine dikkat ediyoruz. Mesela güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerinde bitkileri sulamıyoruz ve kendi sağlığımız için dışarı çıkmıyoruz.

2- Fiziksel Aktivite:

Bahçeyle ilgilenmek için epey efor sarf etmeyiz gerekiyor. Toprağı hazırlamak, ekmek, dikmek, çapa yapmak, kompost yapmak, bahçe temizliği vs. bunların hepsi kapalı salonlarda yapılan sporlardan daha keyifli ve yorucu olabiliyor.

3- Hava Alıyoruz:

Siz hiç havayı koklayarak yağmurun yağıp yapmayacağını anladınız mı? Ya da havanın ayaz olup olmayacağını hava durumuna bakmadan anlayabilir misiniz? Bahçecilik, doğada yaşamak size bunları öğretiyor. E tabi bir de temiz havayı solumuş oluyorsunuz. Yağmur sonrası toprak kokusu veya en sevdiğim kolonya çiçeğinin kokusu da bonus oluyor.

4- Stres Atıyoruz:

Bunların dışında mesela çok gergin olduğunuzda ne yaparsınız? Ben içimde biriken enerjiyi atmak isterim. Bunun en iyi yolu da toprağı bellemek benim için ikinci sırada da zeytin bahçesinde yürümek var, sonra toprağa basmak, çime uzanmak geliyor. Toprakla uğraşmak stresimizi atmak için en ucuz ve en güvenilir yol. Bunların hiçbirini yapmayıp sadece yeşilliklerle dolu bir parkta otursanız bile stres seviyenizde azalma oluyor..

5- D Vitamini İhtiyacımız Karşılıyoruz:

Sizde bir süredir “D vitamini eksikliği” ile savaşanlardan mısınız? Bunun tek çözümü güneş. Ve en güzel yöntemi de bahçeyle uğraşarak bunu karşılayabiliyor olmanız.

Topraktan öğreneceğimiz çok şey var sadece özümüze dönmüş olmuyoruz aynı zamanda uzun ve sağlıklı yaşam için ilk adımı atmış oluyoruz. Yukarıda saydığım beş faydasının dışında unutmaya başladığımız değerleri hatırlatıyor toprak bize. Mesela acele etmemeyi, sabırlı olmayı, besinleri değerlendirmeyi veya onları paylaşmayı hatırlatıyor. Böyle bir hayat tarzı şu an sizin için zor görünüyorsa en azından bir parkta mola vererek kendiniz ödüllendirebilirsiniz veya evinizde küçük bir bahçe kurabilirsiniz.

🌳Sağlıklı bir yaşam için başka neler yapabilirsiniz? Merak ediyorsanız devamı için tıklayın… 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın