yaban-mersininin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

VİTAMİN DEPOSU YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI

Fundagiller familyasından olan yaban mersini A, C, K ve B grubu vitaminleri ile vücudumuz için birçok yararı olan kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini içerir. Yaban mersini ayrıca ayı üzümü veya çoban üzümü olarak da adlandırılır. Çoğunluğu sudan oluşan yaban mersini lif açısından zengin olup karbonhidrat, yağ ve bir miktar da protein de içerir.Yaban Mersininin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kalorisi düşük olan yaban mersininin faydaları arasında en önemlisi göz sağlığı ile ilgili olanlarıdır. Havuç gibi göz hastalıklarına karşı direnci artırır. Gözdeki, kılcal damarların çatlamasını azaltır, göz yorgunluğu ve gece körlüğü gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi içerdiği lif sayesinde hazmı kolaylaştırması da yaban mersininin faydaları arasında bulunur. Mide üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bunlardan bazıları bulantıyı kesmesi ve mide ağrılarını azaltmasıdır. Kan şekerini dengeleyen meyveler arasında da yerini alır. Yaban mersininin önemli faydaları arasında kötü kolesterolün düşürülmesi de bulunur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olan meyvelerden olan yaban mersini damar sertliğini karşı da etkilidir. Ağız ve diş sağlığı için gerekli olan yaban mersini faydaları arasında boğaz ağrısını azaltması da bulunur. Yapılan araştırmalar sonucu kanser hücrelerinin gelişimini durdurması da yaban mersininin faydaları arasındadır. Ayrıca sarımsak gibi vücutta antibiyotik etkisi gösteren yaban mersini, özellikle bayanların sık sık yakalandığı idrar yolları enfeksiyonunu da azaltır. Bayanlar için bir diğer önemi de adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır. Yaprak ve kurtulmuş halinden demlenen çay ise ishali kesici özelliğe sahiptir. Yaban mersininin faydaları arasında kanı temizleyici ve kan dolaşımını artırıcı etkisi de bulunur.

Yaban Mersinini Nasıl Tüketebiliriz?

Doğal ecza deposu diyebileceğimiz yaban mersininin faydaları için taze olarak da tüketebileceği gibi kurutularak da yenebilir. Yaban mersininin kullanıldığı birçok alan bulunur. Bunlardan bazıları tatlı, reçel, marmelat ve şurup yapımıdır. Dut, portakal gibi şurubu yapılan meyveler arasındadır, yapılan şuruplarda şeker kullanılmasına rağmen katkılı birçok meyve suyundan daha faydalıdır.  Yaban mersininin ayrıca kurutulmuş meyvesi ve yapraklarının çayı da demlenir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap