yer-elmasinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞ SEBZESİ YER ELMASININ FAYDALARI

Papatyagiller familyasından olan yer elması, kış aylarında tüketebileceğiniz sebzeler arasındadır. Parlak sarı çiçekler açan  yer elması, uzun ömürlü ve otsu bir bitkidir. Patates gibi toprak altında yetişen yumruları sebze olarak tüketilir. Ancak çok bilinmeyen ve tüketilmeyen bu sebze, çok besleyicidir. A ve C vitaminleri ile fosfor, demir, potasyum ve bakır minerallerini içerir. Lif açısından zengin olan yer elması, az kalorilidir.Yer Elmasının Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kış sebzeleri arasında sayabileceğimiz yer elması çok tüketilmeyen sebzeler arasındadır. Ancak çok besleyici olan yer elmasının faydaları arasında en önemlisi vücudun direncini artırmasıdır. Birçok sebzede olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Az kalorili olan bu sebze, diyet yapanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Lif içeriği fazla olan yer elmasının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırmasını da sayabiliriz. Tok kalma sürenizi uzatırken kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olur.  Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandıran yer elması, kabızlığı da giderir hatta aşırı tüketimi ishale neden olabilir. Kış aylarında sıkça yakalandığımız grip sonucu oluşan öksürüğü azaltması ve göğsü yumuşatması da yer elmasının faydaları arasındadır. Birçok sebzede olduğu gibi kötü kolesterolü düşürür, kalbi güçlendiren sebzelerdendir. Vücudumuzda birçok etkisi bulunan yer elmasının faydaları arasında böbrekleri çalıştırması da bulunur. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olan yer elması, idrar söktürücüdür. Yer elması şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği sebzelerdendir. Yer elmasının anne sütünü artırıcı etkisi de vardır. Cilt ve saçlar üzerinde de etkileri bulunan yer elmasının faydaları arasında cildin parlaklığını kazanmasını da sayabiliriz. Saçların ise daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Yer Elmasını Nasıl Tüketebiliriz?

Kış sebzesi olan yer elmasının tadı ve dokusu daha çok turpa benzer, çok keskin bir tadı yoktur. Toprak altında yetişen yer elmasının faydaları için buzdolabında uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz. Et yemeklerinde, zeytinyağlılarda ve salatalarda tüketilen yer elması, genellikle haşlanarak yemeklere katılır. Almanya’ da ise likör yapımında tercih edilen sebzeler arasında bulunur. Ülkemizde birçok yerde yetişebilen yer elmasını, diyet  yapanlar mutlaka tüketmelidir. Kilo vermenize yardımcı olan yer elmasının, zengin besin içeriği de sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap