yerfistiginin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YER FISTIĞI VE EZMESİNİN FAYDALARI

Ana vatanı Güney Amerika olan ancak Türkiye’de üretimi gittikçe artan yer fıstığı, besin değerleri açısından çok zengindir. Baklagiller familyasından olan bu bitki kısa ömürlüdür ve meyveleri patates gibi toprak altında yetişir. Yer fıstığının yaklaşık otuz farklı türü bulunur. Protein açısından çok zengin olan yer fıstığı karbonhidratın yanı sıra C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor minerallerini içerir.

Yer Fıstığının Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Son zamanlarda hakkındaki tartışmalarla ünlü olan yer fıstığı çok besleyicidir. Yer fıstığının faydaları arasında en bilineni enerji verici olmasıdır. Yer fıstığı yorgunluğu giderir ve vücudun canlanması için gereken enerjiyi verir. Daha çok gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilen yer fıstığı, iyi bir protein kaynağıdır. Bu sebepten dolayı sporcular tarafından da tercih edilir. Yer fıstığının faydaları arasında kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlaması da bulunur. Yağlı olan yer fıstığı, bilinenin aksine kötü kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Bir süre önce yer fıstığının kolesterolü yükselttiği bilinirken, son araştırmalara göre bu durumun tam tersi olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklığı güçlendiren yer fıstığı, özellikle çocuklar için çok faydalıdır. Kahvaltılarda tüketilebilecek yer fıstığı ezmesi, vücut gelişimine katkıda bulunurken, hafızayı da güçlendirir. Yetişkinler de ise unutkanlık olarak bilinen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Şeker hastalarının da tüketilebileceği besinler arasında bulunan yer fıstığının faydaları arasında kandaki şeker oranını dengelemesi de bulunur. Mide hastalıklarına karşı etkili olan yer fıstığı, özellikle mide yanması ve gastrit gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Hakkındaki araştırmalar hala devam etmekte olan yer fıstığının faydaları arasında en önemlisi kolon, prostat ve meme kanserlerine karşı vücudu koruması ve riskleri en aza indirmesidir. Birçok faydası olan yer fıstığı, safra taşı oluşumu riskini de azaltır, bunun için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Tüm faydalarına rağmen yer fıstığı, alerjik bünyeye sahip kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Yer fıstığı alerjisi deride kızarıklık, kaşıntı, yüzde şişme gibi şikayetler olarak ortaya çıkabilir.

YER FISTIĞI EZMESİ TARİFİ

Yer Fıstığını Nasıl Tüketebiliriz?

Yer fıstığının faydaları için taze olarak ya da kavrulmuş halini tüketmenizi öneririz. Üretimi gittikçe yaygınlaşan yer fıstığı ezmesi de kahvaltılarda tüketebileceğiniz alternatif bir üründür. Yer fıstığı, kabuklu veya kabuksuz olarak çerez yapımında kullanılır, ayrıca bitkisel yağ üretiminde yer fıstığı önemli bir yere sahiptir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın