yesil-cayin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SAĞLIK KAYNAĞI YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Son yılların en popüler çaylarından biri şüphesiz yeşil çaydır. Çay yapraklarının toplandıktan kısa bir süre sonra, hızla kurutulması sonucu yeşil çay elde edilir. Birçok farklı türü bulunan yeşil çayı aktarlarda bulabilirsiniz ya da hazır poşet çay şeklinde kullanabilirsiniz.Yeşil Çayın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan yeşil çay, Uzak Doğu’nun bize sunduğu önemli hediyelerden biridir. Üzerinde yapılan araştırmalar sonucu gün geçtikçe daha çok faydası ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz kansere karşı etkili olmasıdır. Birçok kanser türüne karşı vücudu koruması yeşil çayın faydaları arasındadır. Kanser gibi ciddi bir rahatsızlık sayılabilecek Alzheimer’a karşı etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Halk arasında unutkanlık olarak bilinen bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin sayısı maalesef gün geçtikçe artmaktadır. Biberiye, ceviz gibi besinlerin yanı sıra yeşil çay da sizi bu hastalığa karşı koruyabilir. Sabah içeceğiniz bir bardak çay sizi enerjiyle doldurur, içeceğiniz kahvenin yerini artık yeşil çaya bırakabilir, böylece birçok faydasından da yararlanabilirsiniz. İçerdiği kafeinden dolayı akşamları tüketmeniz uykunuzu kaçırabilir, ayrıca kalp rahatsızlığı olanlar için aşırı tüketimi sakıncalı olabilir. Ancak kararında tüketildiği zaman kalp hastalıklarına karşı sizi koruması yeşil çayın faydaları arasındadır. Siyah çaya oranla daha fazla antioksidan içeren yeşil çay, hücrelerin yenilenmesine ve korunmasına da yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı üzerinde de etkili olan bu mucizevi bitki, diş eti hastalıklarına karşı sizi korur ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. İçerdiği florid ise diş çürümelerine karşı koruyucudur. Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı kozmetik alanında sıkça kullanılan yeşil çayın faydaları arasında cildi sıkılaştırmasını ve yaşlandırıcı etkileri azaltmasını da sayabiliriz. Vücudun temizlenmesini, toksinlerden arınmasını sağlayan yeşil çayın sigara içenler tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Diyet yapanlar için de sıkça önerilen yeşil çayın zayıflamak isteyenler için en önemli özelliği yağ yakıcı olmasıdır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlaması ve idrar söktürücü etkisinin olması da yeşil çayın faydaları arasındadır. Sağlıklı ve uzun bir hayat için içebileceğiniz yeşil çayı tüketirken aşırıya kaçmamalı özellikle kalp rahatsızlıkları bulunanlar dikkatli olmalıdır. Ayrıca bazı kişilerde mide ağrısına da neden olabilir.

Yeşil Çayı Nasıl Tüketebiliriz?

Yeşil çayı, günümüzde bir çok yerden temin edebiliriz. Kurutulmuş yapraklarını aktardan alıp demleyebilir ya da poşet çayı tercih edebilirsiniz. Demlediğiniz çayın içerisine koyacağınız bir dilim limon, antioksidan özelliklerin suya daha çabuk karışmasını sağlar ve yeşil çayın faydaları daha da artar. Yeşil çayı demlerken 2 – 3 dakika su da bekletmeniz yeterli olur, uzun süre bekletilen yapraklar acılaşmaya başlar. Çok faydalı olan yeşil çaydan günde 3 – 4 bardak tüketmeniz yeterlidir. Akşamları, yatmadan önce yeşil çay içmeniz tavsiye edilmez çünkü içerdiği kafein uykunuzun kaçmasına neden olabilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap