yoganin-faydalari
Blog, Çiftlik Günlüğü

YOGANIN FAYDALARI NELERDİR?

Hiç yoga yapmayı denediniz mi? Ben iki sene önce başladım, her ne kadar düzenli yapamasam da birçok faydasını gördüm. Şimdiyse senelerce burun kıvırdığıma pişmanın keşke daha önce başlasaymışım. Yoganın faydaları o kadar fazla ki, her derde deva desem abartmış olmam sanırım. Araştırdım, sordum soruşturdum, deneyimledim işte yoganın faydaları…Yoganın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

1- Gergin olduğum zamanlar yoga yapmayı çok seviyorum çünkü gergin kaslarım gevşiyor tabiri caizse pamuk gibi oluyorum.
2- Kaslarım gevşediği gibi zihnim de sakinleşiyor, hareketlere yoğunlaşarak kafamı meşgul eden düşüncelerden uzaklaşabiliyorum. Hareketleri nasıl yapacağım stresi dışında stres kalmıyor.
3- Kendi vücut ağırlığımı kullanarak bedenimi güçlendirmiş oluyorum.
4- Gün içinde daha kısa nefesler aldığımı farkettim, yoga sayesinde bunu düzenleyebiliyorum. Diyaframdan, uzun nefesler alabiliyorum.
5- Benim gibi duruş bozukluğunuz varsa zamanla azaldığını görebilirsiniz ancak düzenli yaptığınız takdirde.
6- Hepimiz zaman zaman bel, sırt, boyun bölgemizdeki ağrılardan şikayet ediyoruz, düzenli yoga yaptığımda bu ağrılarımın azaldığını farkettim.
7- Sağlıklı bir sindirim sistemi istiyorsanız yoga buna da çözüm oluyor.
8- Daha dengeli bir vücudunuz olsun istiyorsanız, tek ayak üstünde bile zor duruyorsanız yoga bunu geliştirmek için biçilmiş kaftan.
9- Yoga sonunda yaptığım meditasyonda zihnimi tamamen sakinleştiriyor, sorunlar, sıkıntılar uçup gidiyor.
10- Ciddi bir rahatsızlığınız varsa yogaya başlamadan önce doktora danışmanızda fayda var, aksi takdirde yoganın faydaları zararlarına dönüşebilir. Çünkü yanlış yapılan hareketler veya aşırı yüklenmeler başka rahatsızlıklara neden olabilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap