yulafin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KAHVALTIDA TÜKETEBİLECEĞİNİZ YULAFIN FAYDALARI

Buğdaygiller familyasından olan yulaf, az tüketilmesine rağmen çok faydalı besinler arasında bulunur. Karbonhidrat açısından zengin olan yulaf aynı zamanda bitkisel protein açısından da iyi bir kaynaktır. Karbonhidrat ve proteinin dışında yulafta B grubu vitaminleri ve  kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve demir mineralleri bulunur.Yulafın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen yulafın faydaları arasında en bilineni sindirim sistemi üzerindeki etkileridir. Düzenli bir sindirim sistemi için tüketilmesi gereken yulaf, hazımsızlığı giderir. Bağırsakta oluşan gazların atılmasını sağlar. Ayrıca mide ve bağırsakta oluşan hastalıklara karşı koruyucu olması da yulafın faydaları arasında sayılabilir. Diyetlerde sıkça tavsiye edilen yulaf, tok kalma süresini uzatır ve sizi gereksiz abur cubur tüketiminden uzak tutmaya yardımcı olur. Özellikle sabah kahvaltılarında yenen yulaf lapası, kan şekerini dengeler, günlük şeker ihtiyacını da azaltmanızı sağlar. Yulafın faydaları arasında bir diğeri de kötü kolesterolü düşürmesidir, kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Lif içeriği yüksek olan yulafın bir diğer özelliği de vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamasıdır. Vücudun temizleyen yulaf, vücuda ihtiyacı olan enerjiyi de verir. Gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gereken bu besin, kemik ve diş sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca çocuklarda sıkça rastlanan iştahsızlık sorununa da çözüm olabilir. Uzun süre tok kalmanızı sağlayacak olan yulaf, çocukların şeker ihtiyacını azaltarak, abur cubur tüketmelerini engeller ve sonuç olarak dengeli bir beslenmenin yolunu açar. Kemikler üzerinde olumlu etkileri olan yulaf kaslar için de çok faydalıdır. Sporcuların sık sık tükettiği yulaf, kaslardaki yorgunluğun azalmasına ve kasların yenilenmesine yardımcı olur. Yulafın faydaları arasında önemli olan bir tanesi de regl döneminde yaşanan sıkıntıları azaltmasıdır. Regl olmadan birkaç gün önce tüketmeye başlayacağınız yulaf, daha az ağrılı bir süreç yaşamanızı sağlar ve krampları azaltır. Yulaf, cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılan besinler arasındadır. Yulaf ile hazırlanan cilt maskeleri, cildin rahatlamasını, tazelenmesini sağlar. Ayrıca kuru ciltler için faydalı olan yulaf, cildin nem dengesini kazanmasına yardımcı olur.

Yulafı Nasıl Tüketebiliriz?

Birçok çeşidi olan yulafın faydaları için sabah kahvaltılarında yulaf ezmesini süt ile pişirerek tüketebilirsiniz veya yulaf unu kullanabilirsiniz. Yulafı süt ile pişirdiğinizde içerisine bir tatlı kaşığı pekmez ya da bal ekleyip lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca yulaf, kahvaltılık gevreklerde ve kurabiye yapımında sıkça kullanılan besinler arasındadır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap