yumurtanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

PROTEİN KAYNAĞI YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sabah kahvaltılarında en çok tercih edilen besinler arasında bulunan yumurtanın faydaları hakkındaki tartışmalar hala devam etmektedir. Bol miktarda protein içeren yumurta da A, D, E ve B grubu vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi sağlığımızı olumlu yönde etkileyen mineraller bulunur. Yumurtanın sarısı vitaminleri içerirken, beyazı da proteini içerir. Bu yüzden sporcular tarafından yumurtanın beyazı tercih edilir. Ancak ayrım yapmadan sarısıyla beraber tüketilmelidir.

Yumurtanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

İçindeki vitamin ve minerallerden dolayı yumurtanın faydaları fazladır. Kemik ve diş gelişimine katkı sağlayan yumurta, içindeki A vitamini sayesinde göz hastalıklarına karşı da koruyucudur. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt riskini azalttığı da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yumurta, hücrelerin yenilenmesini ve gelişmesini sağlar. İçerdiği proteinden dolayı özellikle sporcular tarafından kullanılan yumurta, kasların güçlenmesini de sağlar. Ancak protein almak için yumurta aşırı miktarlarda tüketilmemelidir. Aşırı miktarlarda tüketilen her besinin yararından çok zararı olabileceğinden, kararında ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Bazı kişilerde fazla yendiği zaman akne probleminin arttığı görülmüştür, ayrıca bazılarında da alerjiye neden olabilir. Kansızlığa karşı etkili olması da yumurtanın faydaları arasındadır. Fiziksel ve zihinsel gelişime yardımcı olmasından dolayı özellikle hamileler ve büyüme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmelidir. Hamileler için gerekli olan birçok vitamin ve minerali içeren yumurta, bebeğin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Uzun yıllar boyunca kötü kolesterolü artırmasından dolayı çok tüketilmesi tavsiye edilmeyen yumurta, yapılan son araştırmalar sonucu aklanmıştır. Kötü kolesterol ile yumurta arasında bağlantı olmaması hatta kalp hastalıklarına karşı vücudu koruyan hayvansal gıdalardan olması artık yumurtanın faydaları arasında sayılabilir. İçerdiği vitaminler sayesinde hafızanın da güçlü kalmasına yardımcı olur. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen yumurta vücuda enerji verir ve güne dinç başlamanızı sağlar. Ayrıca tok tutma süresini uzattığından ara öğün atıştırmalarından da uzak durmuş olursunuz.

Yumurtayı Nasıl Tüketebiliriz?

Yumurta, genellikle kahvaltılarda tüketildiği gibi yemek ve tatlı yapımında da kullanılır. Rafadan hazırlanan yumurta ne kadar çok haşlanırsa vitamin kaybı da o kadar fazla olur ve hazmı zorlaşır. Bu yüzden yumurta “kayısı kıvamı” diye tabir edilen halde, yani sarısı katılaşmamış haliyle yenmelidir. Ayrıca yumurta, çiğ olarak cilt ve saç bakım maskelerinde kullanılan malzemelerden biridir. Yumurtanın beyazı ile hazırlanan yüz maskeleri cildin sıkılaşmasını ve canlanmasını sağlar. Kuru ve cansız saçlara uygulanan maskelerinde saçlara canlılık ve parlaklık vermesi de yumurtanın faydaları arasında bulunur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın