yurumenin-faydalari
Blog, Çiftlik Günlüğü

DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YÜRÜMENİN FAYDALARI

Hayatınızda mutlaka kilosundan şikayetçi olan, spora gitmesi gereken ama üşenen ya da maddi problemlerini bahane eden, vücudundaki ağrılardan yakınan, masa başında çalışmaktan şikayetçi birçok insanla karşılaşmışsınızdır. Belki onlardan biri sizsinizdir? Bunların hepsini bir kenara bırakalım çünkü yürümek için üşengeçliğimiz dışında bir bahanemiz yok, tabii ki ciddi rahatsızlıkları olanları tenzih ediyorum. Sabahları erken kalkmak zor gelir, işe giderken toplu taşıma kullanıyorsanız uyumak daha keyifli gelir, araba kullanıyorsanız zaten suçlusunu (iki sokak öteye arabayla gidenleri tanıyorum), hava yağmurlu olunca yürünmek imkansız, yorgunsanız kanepeden bile kalkılmaz hatta yeni spor ayakkabı almadan yürüyemeyenler bile var. Sonuç olarak hep bir bahanemiz var. Bunu aşmanız için size yürümenin faydaları hakkında araştırıp yazdım.Yürümenin faydaları :

1- Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini çalıştırır.

2- Kasların güçlenmesini sağlar özellikle kalp sağlığımız için bu çok önemlidir. Yürümek kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

3- Kemikleri güçlendirir, osteoporoz hastalığına karşı koruyucudur.

4- Stresi azaltır, endorfin salınımını artırdığı için kendinizi iyi hissedersiniz. İşte tam da bu yüzden hoşlanmadığımız ortamlardan uzaklaşıp yürümek isteriz.

5- Bağışıklık sistemimiz güçlenir ve birçok hastalığa yakalanma riskimiz azalır, vücudumuzun direnci artar.

6- Kan basıncını dengeler ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

7- Endorfinin artmasıyla, moralimiz düzelir o yüzden depresyona karşı etkili olması yürümenin faydaları arasındadır.

8- Tabii ki düzenli yürüyüş kilo vermemize de yardımcı olur.

Vücudumuzda birçok etkisi olan yürüyüş için bahaneler üretmek yerine fırsatlar yaratmalısınız. İşe giderken otobüsten dolmuştan bir durak önce inmeniz, arabanızı biraz uzağa park etmeniz yeterli. Yürüme mesafesinde olan yerlere giderken araç kullanmak yerine yürüyebilirsiniz. Böylece daha temiz bir dünya içinde bir katkıda bulunmuş olursunuz. Yağmurlu havalarda şemsiyenizi alın ya da kapüşon takın, birazcık ıslanmaktan kimseye bir şey olmaz. Önemli olan alışkanlık haline getirmeniz, düzenli yapılan yürüyüş hayat kalitenizin artmasını sağlayacaktır. Özellikle masa başında saatlerce çalışmak zorunda olanlar için günde yarım saatlik yürüyüş vücudunuzda harikalar yaratır. Daha sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, günlük rutininizde ufak değişiklikler yapmaya karar verin ve bunların ilki yürüyüş yapmak olsun.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap