zencefilin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER DERDE DEVA ZENCEFİLİN FAYDALARI

Sonbahar ve kış aylarında taze olarak yemekler, salatalar ve bitki çaylarında kullanabileceğiniz zencefilin köklerinin sağlığınız için birçok faydası bulunur. C ve B grubu vitaminleri ile magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir minerallerini içerir. Zencefil bitkisinin yumrular halindeki kökleri baharat olarak kullanılır, zencefil tropikal bölgelerde yetişir ve anavatanı Hindistan’ dır.Zencefilin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Ağırlığının çoğu sudan oluşan taze zencefilin faydaları arasında ilk başta bağışıklık sistemini güçlendirmesini sayabiliriz. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. İştah açıcı etkisi olan zencefil mide için faydalıdır, mideyi kuvvetlendirir. Bağırsak ve midede oluşan gazların sökülmesini sağlar. Zencefilin faydaları arasında mide bulantısını azaltması da bulunur, hamilelik döneminde meydana gelen bulantılar için zencefil çayı içilebilir. Bu dönemindeki mide bulantılarını bastırmak için hindistan cevizi veya nane de kullanılabilir. Kekik ve sarımsak gibi antiseptik etkisi olan zencefil, boğaz ağrılarının azaltır ve boğazdaki enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur, böylece öksürüğün kesilmesini sağlar. Özellikle kış aylarında yakalandığımız grip ve soğuk algınlığının geçiş sürecini hızlandırması da zencefilin faydaları arasındadır. Hastalık döneminde bal ile tatlandırıp içeceğiniz zencefil çayı ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de almanızı sağlar. Metabolizmayı hızlandıran zencefil, kan akışını da hızlandırır ayrıca terletici etkisi de bulunur. Az miktarda protein içeren zencefil ayrıca spor sonrası meydana gelen kas ağrılarının azalmasını da sağlar. Bunun için dilimlemiş olduğunuz, yaklaşık bir çay kaşığı zencefili yiyebilir veya çayını demleyebilirsiniz. Ağrı kesici özelliği sadece kas ağrıları için geçerli değildir. Regl döneminde oluşan ağrıları azaltması da zencefilin faydaları arasında bulunur.  Zencefilin, melisa gibi sakinleştirici etkisi de bulunur ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Zencefili Nasıl Tüketebiliriz?

Zencefilin faydaları için taze hali veya kurutulmuş köklerinin öğütülmüş hali kullanılır. Yemek, salata ve tatlı yapımında kullanılan zencefilden şarap, turşu ve reçel de yapılır. Baharat olarak et yemeklerinde sıkça tercih edilen bitkiler arasındadır. Kış aylarında birçok yerde bulabileceğiniz zencefili çay yapımında kullanabilirsiniz. Keskin bir tadı olan zencefili bal ile tatlandırabilir ya da demlediğiniz suya tarçın veya karanfil de ekleyebilirsiniz. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz zencefili küçük küçük keserek balınıza karıştırıp bundan bir tatlı kaşığı yemeniz öksürüğünüzün azalmasını sağlar. Taze zencefili kullandıktan sonra streç film ile sarıp buzdolabınızda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap