zerdecalin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ZENCEFİLE BENZEYEN ZERDEÇALIN FAYDALARI

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçal, uzun ömürlü, sarı çiçekleri olan ve geniş yapraklı bir bitkidir. Daha çok Hindistan, Çin ve Pakistan’da’ da yetiştirilen bu bitki, zencefile benzer bir yapıya sahiptir. Baharat olarak kullanılan zerdeçalın bir diğer ismini de hint safranıdır.Zerdeçalın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Besin değeri açısından zengin olan zerdeçalın faydaları arasında en bilineni vücuttaki iltihabı azaltmasıdır. Akne problemine karşı etkili olan zerdeçal, genellikle dudaklarda çıkan uçuğun da geçmesini hızlandırır. Birçok baharatta olduğu gibi zerdeçal da hastalık dönemlerinin hızlı atlatılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zerdeçalın faydaları arasında önemli olan bir diğeri de karaciğer dostu besinler arasında olmasıdır. Enginar ve zencefil gibi, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve karaciğeri güçlendirir. Aşırı tüketilmemesi gereken zerdeçal, salata ve yemeklerde tercih edilen bir baharattır. Ancak mide ülseri gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir, çünkü mide ağrısına sebep olabilir. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri olan zerdeçalın faydaları arasında hazımsızlığı gidermesi ve gaz söktürücü olması da sayılabilir. Antioksidan özelliği olan hint safranı üzerinde yapılan araştırmalar, kanser riskini azalttığını ve kansere karşı etkili olduğunu göstermektedir. Bu bitki üzerinde yapılan bir diğer araştırma sonucu da unutkanlık olarak bildiğimiz Alzheimer’e karşı etkili olduğunu da açığa çıkartmıştır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da zerdeçalın faydaları arasında sayılabilir. Anti-bakteriyel ve antiseptik olan zerdeçal, ciltteki yaraların iyileşme sürecini de hızlandırır. Sivilcelerin azalmasını sağlayan zerdeçalın faydaları arasında kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatması da bulunur.

Zerdeçalı Nasıl Tüketebiliriz?

Vücudumuzla ilgili bir çok faydası bulunan zerdeçal, Asya’da baharat olarak kullanılır. Türk mutfağında çok sık karşılaşmadığımız hint safranı, yemeklere ve salatalara lezzet katar. Ayrıca baharat karışımlarında da tercih edilir, körinin yapılmasında kullanılan baharatlar arasında bulunur. Baharat olarak tüketilmesinin dışında, renginden dolayı kumaş boyası olarak da kullanılır. Cilt üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan zerdeçal, cilt bakım maskelerinde kullanılır ve cilt bakım kremi yapımında tercih edilen baharatlar arasındadır. Çünkü zerdeçal, hem cildi nemlendirir, hem gençleştirir hem de sivilcelerin azalmasını sağlar. Birçok faydası olan zerdeçalı, aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap