zeytinyaginin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DOĞA MUCİZESİ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Zeytin, zeytingiller familyasından, yapraklarını dökmeyen, uzun ömürlü bir ağaçtır. Meyveleri önce yeşil olgunlaştıktan sonra parlak siyah olur. Doğanın mucizesi olarak sayabileceğimiz zeytinyağının faydaları gün geçtikçe açığa çıkmaktadır. Zeytinyağı üretimi yapılan zeytinde, A, C, D, E ve K vitaminleri ile fosfor, kalsiyum, sodyum, demir ve potasyum mineralleri bulunur.Zeytinyağının Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Zeytin ve zeytinyağının faydaları arasında en önemlisi kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili olmasıdır. En sağlıklı yağlar içerisinde birinci sırada olan zeytinyağı kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Yapılan araştırmalara göre Akdeniz ülkelerinde kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölüm oranları çok düşüktür, bunun nedeni günlük zeytinyağı tüketimidir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için yemeklerde zeytinyağı mutlaka kullanılmalıdır. Zeytin ve zeytinyağı kabızlık riskini en aza indirir. Hatta sabahları, düzenli olarak içeceğiniz bir çorba kaşığı zeytinyağı, sindirim sisteminizin çalışmasını sağlar ve hazımsızlığı giderir. Karaciğer için çok faydalı olan bu doğal yağ, karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. Günlük tüketimi gittikçe yaygınlaşan zeytinyağının faydaları arasında hücrelerin yenilenmesini sağlaması da bulunur. Yaşlanmanın ciltteki etkilerini yavaşlatan zeytinyağı daha canlı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan zeytinyağı, mide ağrılarının azalmasını sağlar, özellikle mide ülserine karşı etkilidir. Zeytinyağı mide için faydalı olurken, bazı kişiler de zeytin tüketimi, mide ağrısına sebep olabilir. Genellikle sabah kahvaltılarında sıkça tüketilen yeşil zeytin, siyah zeytine göre daha fazla kalsiyum içerir. Kalsiyum içeriği yüksek olan zeytin  çocukların kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur. Günlük yağ tüketiminin yaklaşık yüzde ellisi, birçok faydası olan zeytinyağ ile olmalıdır. Sağlıklı yaşama sizi bir adım daha yaklaştıracak olan bu doğa mucizesini mutlaka kullanın.

Zeytinyağını Nasıl Tüketebiliriz?

Kahvaltılarda sıkça tüketilen zeytinden, zeytinyağı ve zeytin ezmesi üretilir. Zetinyağı, kimyasal işlem görmeyen tek ve en doğal yağdır. Salatalarda ve yemeklerde kullanılan zeytinyağının yemeklerdeki kullanımı mutlaka artırılmalıdır. Zeytinyağı, cilt ve saç bakımında da sıkça kullanılan bir üründür. Saf zeytinyağı, kuru ciltlerin en doğal ilacıdır. Aynı şekilde kuru ve yıpranmış saçlar için yapılacak zeytinyağı bakımı saçların nem dengesini geri kazanmasına yardımcı olur ve saçları canlandırır. Doğanın mucizesi, zeytinyağının faydaları için günlük yemek ve cilt bakımınızda mutlaka yer vermelisiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap